Choroby alergiczne skóry – z czym najczęściej przychodzimy do dermatologa?

12. 1. 2018 · 4 minuty czytania

Alergie skórne objawiają się w różny sposób. Często występują w postaci pokrzywki lub wyprysku. Jak rozpoznać problemy wynikające z kontaktu z alergenami. Dowiedz się więcej!

Aleksandra Malewska
Aleksandra Malewska
Choroby alergiczne skóry – z czym najczęściej przychodzimy do dermatologa?

Ilość substancji, które powodują alergię, jest tak duża, że często trudno zidentyfikować, która z nich leży u podłoża danej choroby alergicznej. Alergia może przejawiać się na różne sposoby, np. dawać objawy ze strony przewodu pokarmowego, układu oddechowego, jak również skóry. Jakie są najczęstsze choroby alergiczne skóry?

Alergie różnego rodzaju, w tym również alergiczne choroby skóry, to jedne z najczęstszych chorób naszych czasów. Żyjemy w świecie, który aż kipi od alergenów. Wśród nich można wymienić naturalne alergeny, takie jak pyłki roślin, jad owadów, sierść zwierząt czy alergeny pokarmowe oraz dużą grupę alergenów syntetycznych, które znajdują się w kosmetykach, tworzywach sztucznych czy odzieży.

Sprawdź dietę przy atopowym zapaleniu skóry.

Jakie są najczęstsze choroby alergiczne skóry?

1. Atopowe zapalenie skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, zapalną chorobą o podłożu genetycznym, która zaczyna się już we wczesnym dzieciństwie i może towarzyszyć Ci przez długie lata, a co jakiś czas ulegać okresowym zaostrzeniom i remisjom.

Przyczyny AZS nie są do końca znane, ale do powstawania zmian skórnych dochodzi najczęściej pod wpływem czynników takich jak alergeny pokarmowe, silny stres lub infekcje.

3 fazy AZS

Faza niemowlęca 
Dotyczy maluchów do 2. roku życia, u których stwierdza się przede wszystkim zmiany rumieniowe na twarzy, owłosionej skórze głowy oraz na skórze kolan i łokci. Zmiany te często mają charakter wysiękowy, co sprzyja rozwojowi wtórnych zakażeń skóry wywołanych przez bakterie, wirusy lub grzyby.

Faza dziecięca
Dotyczy dzieci między 3. a 11. rokiem życia. W obrębie zgięć stawów łokciowych, kolanowych i nadgarstkowych pojawiają się swędzące ogniska wypryskowe. Zmiany skórne mogą mieć różny charakter, te o ostrym przebiegu są wyraźnie odgraniczone od zdrowej skóry, a w ich obrębie mogą pojawiać się grudki i pęcherzyki. W przypadku zmian przewlekłych skóra jest bardzo silnie wysuszona, naskórek jest pogrubiony i łuszczy się.

Faza u starszych dzieci i osób dorosłych
Głównym miejscem, gdzie lokalizuje się AZS, są grzbiety rąk.

 Sprawdź, jak leczyć AZS u niemowlaka.

Niezależnie od fazy choroby objawami, które stwierdza się u niemal każdej osoby, są świąd skóry oraz jej bardzo silne wysuszenie.
 

2. Pokrzywka o podłożu alergicznym

Pokrzywka to kolejna bardzo częsta choroba skóry, która może mieć bardzo różne przyczyny. Jedną z nich może być alergia. W zależności od czasu trwania choroby wyróżnia się postać ostrą i przewlekłą.

Sprawdź, czym objawia się pokrzywka.

Jeśli masz pokrzywkę, to gdy zetkniesz się z danym alergenem (np. pyłkami roślin, sierścią kota czy dodatkami do żywności), na skórze w krótkim czasie pojawią się charakterystyczne bąble pokrzywkowe o porcelanowo-białej barwie. Zmiany do złudzenia przypominają te, które pojawiają się po oparzeniu pokrzywą, stąd nazwa choroby. Bąblom towarzyszy zawsze silny świąd skóry, który zmusza Cię do ciągłego drapania.

Na szczęście wysiew trwa zwykle krótko, a zmiany cofają się bez pozostawienia blizn na skórze. Niestety u niektórych pokrzywce może towarzyszyć obrzęk naczynioruchowy, który powstaje na skutek wzrostu przepuszczalności naczyń krwionośnych w tkance podskórnej lub błonie śluzowej. Obrzęk ten może stanowić zagrożenie życia, bo często pojawia się w obrębie jamy ustnej i prowadzi do napuchnięcia języka i okolicznych tkanek, co skutkuje trudnością w oddychaniu.

Na szczęście u większości osób epizod ostrej pokrzywki jest jedynym takim incydentem w życiu, część chorych natomiast cierpi na nawroty choroby przez wiele lat.

swędząca skóra

3. Wyprysk kontaktowy

Kontaktowe zapalenie skóry to niezwykle częsty problem. Choroba ta utrudnia życie, ponieważ najczęściej lokalizuje się na skórze rąk i uniemożliwia wykonywanie codziennych, nawet prozaicznych czynności. Problem ten może mieć podłoże alergiczne, gdy do zapalenia skóry dochodzi po ekspozycji na dany alergen, np. składniki gumy, barwniki do odzieży czy nikiel.

Sprawdź  maści i kremy na atopowe zapalenie skóry.

Jak rozpoznać, że masz do czynienia z kontaktowym zapaleniem skóry?

Zmiany mają najczęściej postać rumieniowych ognisk z obecnością pęcherzyków i grudek, którym towarzyszy bardzo silny świąd skóry. Charakterystyczne jest, że po eliminacji podejrzanego czynnika, np. po zdjęciu biżuterii, dochodzi do redukcji zmian skórnych. Niestety bardzo często trudno jest określić, jaka substancja jest odpowiedzialna za rozwój zapalenia skóry i niektórzy przez wiele lat borykają się z objawami choroby.

W przypadku alergicznych chorób skóry należy uzbroić się w cierpliwość, ponieważ leczenie tych schorzeń jest często wieloletnie i żmudne. Podstawą jest oczywiście unikanie danych alergenów, lecz jeśli już dojdzie do zaostrzenia choroby, stosuje się leczenie objawowe, które łagodzi jej symptomy. Jeśli chorujesz na alergiczną chorobę skóry, musisz być pod stałą opieką dermatologa oraz alergologa.

    Więcej artykułów na ten temat

    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w tym publikacje, dotyczą przede wszystkim pacjentów chorujących na autoimmunologiczne choroby tkanki łącznej. Nieodłączną częścią dermatologii jest też wenerologia, czyli dziedzina związana z chorobami przenoszonymi drogą płciową. Codzienny kontakt z pacjentami jest dla mnie wyzwaniem oraz źródłem ogromnej satysfakcji. Nieustannie się szkoląc, zdobywam wiedzę, która pozwala mi być lepszym lekarzem. Razem z dwiema koleżankami prowadzę blog o tematyce dermatologiczno-lifestyle’owej: DermaToLook, gdzie prosty w sposób mówimy o problemach dermatologicznych i o tym, jak dbać zdrową i piękna skórę.
    Przeczytaj więcej od tego autora
    O autorze
    Aleksandra Malewska
    Aleksandra Malewska
    Jestem lekarzem w trakcie szkolenia specjalizacyjnego z dermatologii i wenerologii. W szczególności interesuję się chorobami autoimmunologicznymi, które stanowią ścisłe połączenie dermatologii z wieloma innymi gałęziami medycyny. Moja działalność naukowa, w...
    Przeczytaj więcej od tego autora

    checkout.warnings.Notice